Chytrá výroba s využitím odolných tabletů


Příspěvek zveřejněn: 8.7.2021

V době, kdy se průmyslová odvětví po celém světě připravují na opětovné otevření po měsících výluky způsobené celosvětovou pandemií, hledají společnosti způsoby, jak nahradit ztráty během měsíců nečinnosti. Inteligentní výroba je jedním z možných řešení.

Řešení v podobě odolných tabletů, handheldů a notebooků jsou díky své schopnosti současně zvýšit produktivitu pracovníků a snížit provozní náklady, komplexní odpovědí na inteligentní výrobní procesy.
Odolné inteligentní technologie změnily průmyslové prostředí tím, že přinesly konektivitu do každé fáze výrobního procesu. S rostoucí úrovní automatizace v továrních halách mohou mít odolná chytrá řešení různé podoby a rozměry.

Odolné tablety jsou konstruovány tak, aby mohly fungovat v nejextrémnějších průmyslových podmínkách, což znamená, že mohou dlouhodobě pracovat v extrémních teplotách nebo ve vlhkém a prašném prostředí. Odolná mobilní zařízení propojená s Internetem věcí usnadňují shromažďování dat v reálném čase a nepřetržitý přenos důležitých informací do výrobních informačních systémů.

Zvýšení produktivity zaměstnanců

Společnosti jsou v dnešní moderní době při svém každodenním provozu neuvěřitelně závislé na spotřebních tabletech a smartphonech, jejichž prostřednictvím probíhá interní komunikace, vyřizují se objednávky, logistika, sledují se montážní pokyny a analyzuje se v reálném čase stav strojů a výroby. To vše díky on-line napojení na informační systémy. Pokud se však zařízení rozbije nebo je nutné jej vyřadit z provozu, klesne produktivita, vznikne ztráta a firma tím utrpí.

Nespolehlivá a neodolná zařízení a počítače mohou podstatně zpomalit celý výrobní proces a vést ke vzniku nedodělků a prostojům.

Robustní řešení společnosti Winmate nejen že odolá nešetrnému zacházení a pádům, ale nabízí také dostatek výkonu, konektivity a užitečných funkcí. Během okamžiku můžete například naskenovat čárové kódy ze zboží na paletě, vyžádat si digitální podpis pracovníka a pomocí bezdrátového připojení data pohodlně odeslat prostřednictvím vaší Windows, Linux nebo Android aplikace přímo na Cloud.

Provázání odolných přenosných zařízení se sítěmi IoT pomáhá zajistit přehled o dění v továrně v reálném čase a poskytuje vedoucím pracovníkům v oboru pohled na celý výrobní proces z ptačí perspektivy.

„Odolné tablety s vestavěným čtečkami čárových kódů a operačním systémem Windows nebo Android
jsou nezbytné pro řádné fungování výrobních procesů v chytrých továrnách.“

– Khalid Kidari –
generální ředitel společnosti Lexicon Technologies

Skenování čárových kódů

Mnoho výrobců stále používá ve svých výrobních závodech samostatnou ruční čtečku čárových kódů. Tradičně musí být čtečka připojena ke stolnímu počítači pomocí dlouhého a nepraktického kabelu. Zaměstnanec se navíc musí vždy pro kontrolu načtených údajů přesunout zpět k počítači.

Náklady na tato jednoúčelová zařízení bývají velmi vysoké a ne zrovna efektivně využité. Skenování velkého množství čárových nebo QR kódů pomocí chytrého odolného tabletu může proto znamenat obrovský rozdíl nejen v rychlosti a efektivitě práce, ale také v ušetřených nákladech.

Lokalizace a sledování

Pracovníci mohou sledovat a lokalizovat svá pracovní vozidla pomocí senzorů s podporou polohového systému GPS, Glonass a Beidou. Porozumění pohybu zboží a vozidel je pro automatizaci skladu velmi důležité.

Sledování skladových zásob v reálném čase

Odolné tablety a handheldy mohou rychle skenovat produkty pomocí integrovaného snímače čárových kódů a synchronizovat data s aplikací pro správu zásob v systému Windows nebo Android. Informace jsou aktualizovány v reálném čase a pracovníci na pracovišti tak mají rychlý a spolehlivý přístup k datům, aby zajistili, že jejich pracovní procesy budou vždy probíhat správně a efektivně.

Funkce a konektivita

Všechny odolné tablety Winmate jsou multifunkční a mohou obsahovat čtečky čárových kódů, RFID čtečky, SmartCard čtečky, Bluetooth, Wi-Fi, 4G LTE a GPS funkce, které jsou umístěny v lehkém, ale odolném těle. Chytré továrny a sklady, kterým asistují tablety zapojené do průmyslového Internetu věcí (IIoT), mohou na displeji okamžitě spustit výstrahy při překročení prahových hodnot nebo při poklesu zásob pod určitou úroveň.

Spolehlivost zabraňuje prostojům

Většina vedoucích pracovníků v oboru zažila někdy tu noční můru, kdy se kritické IT systémy porouchaly zrovna uprostřed velké zakázky a musela se neochotně na čas zastavit výroba. V takovém případě se každá minuta, která uplyne, rovná ztrátě nemalých peněz. Noční můra pak pokračuje, dojde-li k potenciální ztrátě dat, které již nelze obnovit nebo když je firma nucena vynaložit další náklady na opravu a výměnu vadných částí.

Klasické spotřební tablety značek Samsung, Apple, Huawei apod., které nejsou vyrobeny s odolným IP65 voděodolným a prachotěsným krytím a nesplňují armádní standard MIL-STD-810G, mohou selhat kvůli řadě příčin jako jsou nadměrné vibrace, vlhkost, nárazy, velké kolísání teplot nebo dokonce náhodné pády.

Víte, že?
Prach a voda jsou hlavními příčinami selhání mechanických součástí.
– Prach může časem zablokovat větrací otvory, což povede k přehřívání součástek a zkrácení jejich životnosti.
– I jen malé množství kapaliny může způsobit korozi a trvalé poškození citlivých elektronických součástek.

Odolné tablety Winmate splňují normy Ingress Protection, které určují, jak dobře je zařízení utěsněno proti vniknutí cizích těles jako jsou nečistoty, vlhkost, prach a pevné předměty.

Pracovní výkon po celý den

Pracovníci v továrnách a v terénu často čelí drsným podmínkám na výrobních linkách nebo na vzdálených pracovištích a nalezení vhodné technologie pro maximalizaci produktivity na cestách může být náročné. Průměrná spotřební elektronika není konstruována pro podmínky v továrnách, přestože pracovní místa jsou stále více závislá na automatizaci a technologickém přístupu.

Význam integrace mnoha nástrojů do jediného zařízení je klíčový zejména pro pracovníky pohybující se po továrních halách a výrobních linkách. Tito pracovníci často pracují v místech s různou úrovní okolního osvětlení, kdy zadávají údaje a sledují výrobní procesy i po několik hodin v kuse.

Ve spojení s vysokokapacitními bateriemi vydrží odolné tablety Winmate pracovat naplno až 8 hodin, a to i s výkonnými procesory Intel Core nebo Qualcomm. Díky tomu mají pracovníci přístup k bezkonkurenčnímu výpočetnímu výkonu po celou směnu a zároveň mohou využívat zařízení, jako je vestavěnou čtečku čárových kódů , RFID čtečku nebo přední a zadní kameru pro sběr dat.

Baterie vyměnitelné za provozu (hot-swap) lze snadno vyjmout a vyměnit, aniž by bylo nutné odolný tablet připojovat k nabíječce nebo jej vypnout. Zařízení tak nezpůsobuje žádné prostoje a jsou-li po ruce nabité náhradní baterie, může být používáno tak dlouho, jak je potřeba. Zatímco je jedna baterie v provozu, druhá se může nabíjet v nabíječce.

„Odolné tablety Winmate jsou známé dlouhou výdrží baterie a konstrukcí s možností výměny baterie za provozu,
která je ideální pro zaměstnance sdílející stejné zařízení ve více směnách.“

– Eric Miller –
generální ředitel společnosti JLT Mobile Computers

Provozuschopnost v extrémních podmínkách

Náročné prostředí a drsné průmyslové podmínky nejsou běžné pouze pro pracovníky v továrnách, ale jsou součástí pracovní náplně různých specialistů po celém světě.

Od extrémních teplot přes kolísavou vlhkost až po velmi vlhké podmínky – pro zajištění správné práce je klíčové mít vhodné odolné zařízení, které v těchto podmínkách funguje bez problémů.

Zařízení s projekčně kapacitní dotykovou technologií (PCAP) nabízejí pracovníkům možnost používat odolná chytrá zařízení ve vlhkých a deštivých podmínkách, v tovární hale v blízkosti těžkých strojů i v běžné kanceláři. Dotykové obrazovky PCAP mají na výběr různé režimy – například Déšť, Rukavice, Ruka a Stylus, což umožňuje operátorům pracujícím v různých prostředích bezproblémové ovládání za každých okolností.

„Nejlepší na dotykovém displeji PCAP od společnosti Winmate je,
že pracovníci v průmyslu mohou tablet používat za deště, v rukavicích nebo pomocí stylusu.“

– Stefan Götz –
generální ředitel společnosti TL-Electronics

Venkovní řešení s dobrou čitelností

Výrobní proces může probíhat kdekoli v celé továrně a obvykle zahrnuje i přepravu nákladu do a z nakládacích ramp, které jsou často umístěny venku.

Klíčovým problémem je proto nalezení vhodného dotykového zařízení, které je čitelné za různých světelných podmínek, včetně přímého slunečního světla.

Vzhledem k tomu, že sluneční světlo je mnohem jasnější než zářivkové osvětlení, které se vyskytuje v interiéru, může být čitelnost běžných displejů ohrožena tím, že obraz na ostrém slunečním světle vybledne. Sluneční odlesk na běžném displeji může také zapříčinit přehlédnutí důležité informace.

Víte, že?
– Technologie optického lepení (Optical Bonding) společnosti Winmate značně zlepšuje viditelnost obrazu tím, že umožňuje zobrazit živé barvy i za jasného slunečního světla.
– Odolné tablety Winmate mají displeje s úrovní jasu až 2000 cd/m2 pro optimální čitelnost ve vnitřním i venkovním prostředí.

Proces optického lepení

Spojení modulu LCD a panelu dotykové obrazovky vrstvou opticky průhledného lepidla pomáhá odstranit případné vzduchové mezery, což snižuje počet vnitřních odrazových ploch a zvyšuje kontrast, kvalitu barev a pozorovací úhly. Při průchodu slunečního záření displejem tak nedochází k vícenásobnému lámaní světelných paprsků.

1. Snížení odrazu slunečního světla
Optické lepení zajišťuje lepší viditelnost na přímém slunečním světle, protože lepicí vrstva snižuje odraz slunečních paprsků od obrazovky.

Odraz slunečního světla vede k horší viditelnosti, ke které dochází v případě, že panely nejsou slepené.

2. Ochrana před prachem a vlhkostí
Optické lepení zabraňuje zamlžení zobrazovacího panelu a zabraňuje hromadění vlhkosti.

Na panelu dochází ke kondenzaci vlhkosti a usazování prachu.

3. Zvýšená odolnost
Lepení pomáhá zvýšit odolnost displeje a zvyšuje pevnost, čímž pomáhá minimalizovat rozbití.

Panely bez lepení mají menší odolnost proti opotřebení.

Mobilita dělá továrny chytřejšími

S nástupem Průmyslu 4.0 se inteligentní výroba stala revoluční silou, která má moc restrukturalizovat tradiční výrobní postupy díky integraci průmyslového internetu věcí (IIoT).

Mnoho pokrokově smýšlejících výrobců používá odolná zařízení s napojením na IIoT, což znamená, že pracovníci v továrně mohou odesílat a získávat informace z cloudu a vytvářet tak agilní prostředí založené na datech a skutečně spolupracující.

Odolné tablety pomáhají v každé fázi výrobního procesu tím, že automatizují tovární operace pomocí digitalizovaných systémů, takže každý krok výroby je řízen daty a integrací s IIoT.

Chytrá výroba: Odolná řešení

Dnešní průmyslové odolné tablety představují výkonné a velmi robustní zařízení, která jsou schopna pracovat jako univerzální počítače, sloužící potřebám chytrých továren a skladů a vylepšující automatizační systémy. Souhrnně řečeno, tato odolná zařízení jsou nezbytná pro podporu inteligentní výroby a odolné tablety Winmate jsou od základu navrženy tak, aby umožňovaly:

  • Zvýšit produktivitu zaměstnanců
  • Předcházet prostojům ve výrobě
  • Učinit továrny chytřejšími

13.3″ Ultra odolný tablet
Winmate M133WK
[Intel Core i5-8265U]

– ideální do výroby –

Tento velmi odolný a výkonný tablet s velkou úhlopříčkou a se systémem Windows je vybaven procesorem Intel Core i5 a stojánkem/rukojetí, takže jej lze snadno přenášet v ruce nebo položit kdekoli je to potřeba.

11.6″ Odolný tablet
Winmate M116P
[Intel Pentium N4200]

– ideální pro manažera –

Odolný tablet M116P se systémem Windows je vybaven tvrzeným displejem s rozlišením Full HD, množstvím bezdrátového připojení, modulů pro sběr dat a dokovací stanicí do vozidla či do kanceláře.

10.2″ Odolný tablet
Winmate M101P
[Intel Pentium N4200]

– ideální pro údržbu –

Průmyslový tablet M101P je certifikovaným zařízením Verizon Wireless a Microsoft Azure a podporuje tak plnou integraci do IIoT. Disponuje také krytím IP65 a splňuje armádní standard MIL-STD-810G.

7″ Handheld
Winmate M700DQ8
[Qualcomm Snapdragon 660]

– ideální do skladu –

Při hmotnosti pouhých 550g je tento handheld se systémem Android a procesorem Qualcomm Snapdragon 660 nabitý funkcemi a je připraven pro použití v extrémních podmínkách. Disponuje čtečkou čárových kódů, NFC, rychlou Wi-Fi a 4G LTE.

Top