Prediktivní údržba snadno, rychle a levně


Příspěvek zveřejněn: 5.1.2022

Stále více průmyslových odvětví si uvědomuje důležitost zavádění prediktivní údržby, aby bylo možné přijímat proaktivní rozhodnutí o údržbě s cílem zvýšit výkonnost a předcházet neplánovaným odstávkám. Kvůli technické náročnosti a ekonomickým faktorům však mnoho společností se zaváděním systémů prediktivní údržby váhá. Inteligentní brána pro snímaní vibrací Advantech WISE-750 byla vyvinuta s cílem poskytnout jednoduchý způsob realizace nízkonákladové prediktivní údržby. Toto řešení “vše v jednom” zahrnuje vysoce přesný průmyslový akcelerometr PCL-M10 pro snímání vibrací, inteligentní bránu WISE-750 pro sběr naměřených dat a integrovaný nástroj AI Utility, který díky využití umělé inteligence umožňuje snadno vytvářet modely strojového učení i bez odborníků. Advantech WISE-750 výrazně snižuje složitost a náklady na implementaci prediktivní údržby.

Co je to prediktivní údržba?

Prediktivní údržba (predikce = předpověď) umožňuje předpovídat vývoj stavu výrobních zařízení a včas odhalit potenciální problém či poruchu. Cílem prediktivní údržby je získávat o daném zařízení co nejvíce informací, a to průběžně tak, aby byl jasný vývoj změny vlastností a parametrů zařízení v čase (např. změna vibrací, hlučnosti, teploty, tlaku, atd.). Pak je možné opravu dané části zařízení provést dříve, než dojde k jeho poškození či havárii, ve zvoleném okamžiku a s již předem objednanými díly. Odstavení výroby je tak plánované a její výpadek má minimální dopady na celkový provoz.

Komplexní řešení pro prediktivní údržbu

Společnost Advantech nabízí bezproblémové a dobře integrovatelné řešení pro snadné nasazení systému prediktivní údržby. Od snímače (akcelerometru), přes sběr dat, edge computing až po AI nástroje (software pro strojové učení).

Vytvořte si vlastní modely strojového učení bez nutnosti odborných znalostí

Nástroj AI Utility vám pomůže snadno vytvářet modely strojového učení pro různé aplikace měření vibrací.

WISE-750 je vybaven mikroprocesorem (MCU) Renesas RZ/T1 s technologií e-AI. Strojové učení lze tedy provozovat na nejnižší, MCU úrovni. RZ/T1 zajišťuje v reálném čase prostřednictvím jediného čipu jak obsluhu zařízení tak i komunikaci po síti. RZ/T1 je vybaven procesorem ARM® Cortex®-R4 s jádrem FPU (floating processing unit), který je určen pro zpracování dat v reálném čase na frekvenci 600 MHz. MCU Renesas RZ/T1 a technologie e-AI dokáží přeložit popisný kód strojového učení vyšší úrovně, jako je Python, na spustitelný strojový kód nižší úrovně, C/C++, a dokonce i na binární kód. Technologie e-AI optimalizuje zpracování v MCU, takže algoritmus strojového učení lze provádět s nižším využitím systémových prostředků. Díky kombinaci jednotky MCU a technologie e-AI je zařízení WISE-750 schopno sbírat vibrační data plnou rychlostí (800 kS/s) a odvozovat závěry při spotřebě energie pouhých 6 W. Samotné řešení je bez ventilátoru a nepotřebuje žádné další chlazení, což znamená také nižší nároky na údržbu.

Už žádné nekonečné hledání vhodných a cenově výhodných senzorů

PCL-M10 je průmyslový snímač vibrací navržený s ohledem na co nejlepší poměr cena/výkon.

Tradiční řešení měření vibrací často používají k měření údajů o vibracích tzv. IEPE (Integrated Electronics Piezo-Electric) snímače. Snímače IEPE jsou však relativně drahé, což by pro malé a střední firmy mohlo představovat nákladnou překážku. Akcelerometr (snímač vibrací) PCL-M10 společnosti Advantech využívá nejnovější řešení MEMS (Micro Electro Mechanical Systems), které je cenově výhodnější než snímače IEPE, a přesto může pracovat s přijatelným výkonem. V tomto případě lze naše řešení prediktivní údržby široce rozšířit na více aplikací. Společnost Advantech poskytuje tento cenově výhodný akcelerometr PCL-M10 MEMS spolu se snímačem WISE-750 pro měření vibračních signálů, čímž výrazně snižuje ztrátu času při hledání vhodných snímačů a také snižuje celkové náklady na implementaci řešení prediktivní údržby.

Co naleznete v krabici WISE-750?

Prohlédněte si brožuru řešení pro měření, sběr a analýzu dat

WISE-750 – Inteligentní brána pro měření vibrací

 • Možnost konfigurace mezi algoritmem strojového učení a sledováním stavu na základě nastavených pravidel
 • Data logger přes Ethernet
 • 4x simultánní analogové vstupy se vzorkovací frekvenci 200 kS/s
 • Včetně snímače vibrací
 • Vícenásobný výběr typu spouštění a typu vzorkování
 • LED diody pro indikaci stavu
 • 2x Ethernetový port pro řetězení
 • Generování alarmů prostřednictvím digitálního výstupu a sítě Ethernet
 • Nízká spotřeba energie

PCL-M10 – Průmyslový akcelerometr

 • Citlivost: ±80 mV/g
 • Rozsah snímání: 1~10 kHz
 • Přímé propojení s WISE-750
 • Provozní teplota: 0~70 °C
 • Rozměry: 30 x 30 x 14 mm
 • Hmotnost: 85 g
 • Délka kabelu: 3 metry (lze prodloužit)
 • Montáž: pomocí šroubů napevno, nebo s pomocí magnetu a adaptéru (volitelně)

Zaujal vás tento modul pro prediktivní údržbu prostřednictvím snímaní vibrací?

Kontaktujte nás nebo si tento modul objednejte na e-shopu.

Top