Ukončení rozšířené podpory Windows 7


Příspěvek zveřejněn: 31.7.2019

Přestože se nezadržitelně blíží konec rozšířené podpory operačního systému Windows 7, podle dostupných statistik si stále drží více jak 30% podíl na trhu (StatCounter.com). Velkou část tohoto podílu pak představují firmy a výrobní podniky, které se k přechodu ještě neodhodlaly.

Ukončení podpory systému Windows 7 ve verzích Home, Professional a Ultimate je naplánováno na 14. ledna 2020. U systému Windows Embedded Standard 7 je pak ukončení podpory plánováno na 13. října 2020. Po těchto datech již nebude systém Windows 7 dostávat žádné bezpečnostní aktualizace a bude tak zranitelný vůči virům a útoku hackerů. Přejděte včas na operační systém Microsoft Windows 10.

Jako vhodnou náhradu za dosluhující Windows 7 doporučujeme systém

Microsoft Windows 10 IoT Enterprise

Windows 10 IoT Enterprise je speciálně navržený a optimalizováný operační systém pro průmyslová PC a automatizaci, informační kiosky, bankomaty, kritické zdravotnické přístroje a další podobná zařízení.

Windows 10 IoT, dříve Windows Embedded, je řada operačních systémů navržených pro použití v embedded systémech. Microsoft má v současné době tři různé podskupiny operačních systémů pro embedded zařízení od malých rozměrů; zařízení v reálném čase až po prodejní (POS) zařízení, jako jsou kiosky a pokladny. Operační systémy Windows Embedded jsou k dispozici výrobcům originálního zařízení (OEM), kteří je předinstalují na specializovaný hardware. Dostupnost operačních systémů Windows Embedded a IoT je 15 let od uvedení na trh. Windows 10 IoT jako univerzální platforma Windows umožňuje vývoj jedné aplikace a její použití na jakémkoli zařízení, telefonu nebo vestavěném počítači.

Hlavní výhody Windows 10 IoT Enterprise:

Kanál LTSC (Long Term Servicing Channel):

Jelikož je v dnešní době mnoho kritických zařízení připojených k vnitřní síti nebo i k Internetu, jsou pro tato zařízení důležité aktualizace zabezpečení. U operačního systému běžícího v LTSC kanálu je zaručeno, že tento systém bude běžet nepřetržitě bez jakékoliv vynucené změny v hlavní konfiguraci. Kanál LTSC nabízí pouze bezpečnostní aktualizace, nikoliv mnohdy nežádoucí aktualizace funkcí. Tyto aktualizace jsou zaručeny po dobu 10 let.
Kanál LTSC umožňuje podle potřeby také aktualizace na daném zařízení zcela zakázat. Pomocí LTSC podporuje Microsoft model průmyslového životního cyklu zařízení a dává OEM výrobcům a firemním zákazníkům plnou kontrolu nad chováním aktualizací v jejich zařízeních.

Filtr zápisu (Unified Write Filter):

Jednou z nejdůležitějších funkcí sytému Windows 10 IoT Enterprise je sjednocený filtr zápisu. Tento filtr chrání pevný disk před nežádoucími změnami. Pokud tento filtr aktivujete, nová data se budou zapisovat pouze do paměti RAM a ne na fyzický pevný disk. Žádná změna konfigurace nebo souborů tedy neovlivní pevný disk a po restartu zařízení se ztratí. Pokud by ale bylo třeba nějaký soubor nebo složku (např. databázi) na disku aktualizovat, můžete pro určité soubory a složky vytvořit vyjímky.

Spouštěč prostředí (Shell Launcher):

Spouštěč prostředí umožní změnit klasické desktopové prostředí (explorer.exe) na jiný, libovolný program, který se bude automaticky po startu počítače spouštět namísto výchozího prostředí. Kromě toho můžete nakonfigurovat co se má stát, pokud se program zhroutí nebo ho někdo ukončí. V takovém případě může zařízení automaticky znovu spustit ukončený program, provést restart nebo se vypnout. Shell Launcher umožňuje také pro různé uživatele nakonfigurovat různá prostředí. To znamená, že můžete například vytvořit dva účty; jeden používat jako prostředí pro svůj vlastní program a druhý s klasickým desktopovým prostředím pro administrativní záležitosti.

Licencování podle procesoru (Value Based Pricing):

Cenová politika systému Windows 10 IoT Enterprise se odvíjí od procesoru, na kterém daný sytém běží. Zjednodušeně řečeno, čím úspornější a méně výkonný procesor, tím nižší cena za systém a naopak. U edice ENTRY se dostáváme s cenou výrazně pod cenu systému Windows 10 Pro. Pro průmyslové aplikace, kde není požadován vysoký výpočetní výkon, je tak systém Windows 10 IoT Enterprise výhodnější. V tabulce níže jsou uvedeny všechny běžné procesory a edice do kterých spadají.

Produktivita

Windows 10 IoT je komerčně připravená platforma, která vám umožní maximalizovat vaše investice do IoT. Schopnost spravovat IoT zařízení, jako jsou vaše jiné výpočetní prostředky, s předními řešeními pro správu, aktualizovat operační systém a aplikace s Windows Update a Windows Store a používat výkonné vývojové nástroje, jako je Visual Studio, umožňuje rychle a efektivně začít s IoT.

Důvěra

Systém Windows 10 IoT je nejbezpečnějším systémem Windows a pomáhá vás chránit před útoky a porušení zabezpečení, které by mohly ohrozit vaše podnikání. Pokročilé nástroje proti škodlivému softwaru, šifrování disků a další technologie, pomáhají zajistit, že vaše IoT má zabezpečená zařízení, data a identitu.

Připojení

Systém Windows 10 IoT používá přístup založený na otevřených standardech a umožňuje interoperabilitu mezi spotřebitelskými IoT zařízeními nezávislými na OS, protokolech a platformách. Windows 10 je platforma, která je středem vašeho IoT řešení a je schopná připojení k senzorům, periferiím a cloudu.

Inteligence

Windows 10 IoT napájí inteligentní zařízení, která přinášejí nové využití. Od zařízení s malými rozměry až po výkonnou průmyslovou robotiku poskytuje systém Windows 10 IoT bezpečnost, správu a připojení potřebné pro náročné výpočty. Navíc systém Windows 10 IoT umožňuje robustní IoT řešení bezproblémovým připojením k službám Azure IoT, které využívají sílu cloudu společnosti Microsoft.

Rozdělení licencí podle procesorů:

Srovnání verzí Windows 10 Pro a Windows 10 IoT Enterprise

Vybrané produkty kompatibilní s Windows 10

1

Winmate W22IB3S-SPA3

 • 22″ FullHD Panel PC
 • Intel Celeron N2930
 • 4GB RAM
 • 64GB SSD
 • nerezové tělo – plné krytí IP65
 • Windows 10 IoT Enterprise
2

Advantech ARK-10-U0A2E

 • Embedded PC
 • Intel Celeron J1900
 • 2GB RAM
 • 500GB HDD
 • rozměry jen 13.4 x 4.3 x 9.4 mm
 • volitelně OS Windows 10 IoT Enterprise
3

Winmate M101S

 • 10.1″ FullHD odolný tablet
 • Intel Core i5-7200U
 • 4GB RAM
 • 128GB SSD
 • krytí IP65 a  odolnost vůči pádům
 • Windows 10 IoT Enterprise
4

Winmate EAC PRO-IK90/7

 • Industrial PC
 • Intel Core i7-7700T
 • 2x DDR4 slot (až 32GB)
 • 4x SATA s podporou RAID 0/1/5/10
 • volitelně OS Windows 10 IoT Enterprise
Top